• م. انقلاب، خ. کارگر جنوبی، ک. مهدی‌زاده، پ. ۲۷، واحد ۱۹ (لطفاً پیش از تشریف‌فرمایی تماس بگیرید.)
چاپ کتاب نبشته
شابک چیست؟

شابک چیست؟

شابک (ISBN) مخفف شماره استاندارد بین‌المللی کتاب است و برای هر کشور، انتشارات و‌ کتاب منحصر به فرد است. این استاندارد را کتابداران انگلستان در سال ۱۹۶۶ پایه‌گذاری کردند. ISBN مخفف  International Standard Book Numberاست. پیشتر (تا سال ۲۰۰۷) این شماره ده رقمی بود، اما اکنون سیزده رقمی است.

این شماره به ما کمک می‌کند که یک کتاب را از میان کتاب‌های دیگر بدون آنکه به اسم کتاب، ناشر،‌ نویسنده یا سایر مشخصات کتاب نیاز داشته باشیم، بازیابی کنیم.

قدم اول برای چاپ کتاب اختصاص یک شابک به آن است. هر انتشارات تعدادی شابک در اختیار دارد که می‌تواند آنها را به کتاب‌هایی که چاپ می‌کند اختصاص دهدد.

داشتن شابک مؤید چه چیزی است؟

توجه داشته باشید که این عدد مؤید هیچ نکته خاصی نیست. انتشارات تعدادی از این ارقام را در اختیار دارد و به هر کتاب اختصاص می‌دهد. این رقم تا زمانی که در سامانه ارشاد ثبت نشود، قابل تغییر است. گاهی برخی از نویسندگان گمان می‌کنند می‌توانند آن را به سازمان یا مرکزی ارائه دهند و امتیاز دریافت کنند. در نهایت آنچه مورد تأیید و ارجاع است، ثبت کتاب در خانه کتاب و داشتن برگه مجوز کتاب است.

در مطلب دیگری فرایند اخذ مجوز کتاب طی آخرین تغییرات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شرح داده شده است. همچنین برای اطلاع از هزینه چاپ کتاب و انجام تمام مراحل مرتبط با چاپ کتاب می‌توانید به بخش تخمین هزینه چاپ کتاب مراجعه کنید. نمونه کتاب‌های چاپ شده توسط تیم نبشته در اینستاگرام قابل مشاهده است.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.