• م. انقلاب، خ. کارگر جنوبی، ک. مهدی‌زاده، پ. ۲۷، واحد ۱۹ (لطفاً پیش از تشریف‌فرمایی تماس بگیرید.)
لوگوی نبشته
چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال

در نوشته حاضر، چاپ دیجیتال، مزایا و معایب آن و همچنین هزینه‌های آن شرح داده شده است. پیش‌تر در مطلب دیگری چاپ افست و نکات مرتبط با آن ذکر شده بود. در این نوشته به تفاوت‌های چاپ دیجیتال و چاپ افست و نکات مرتبط با آن در چاپ کتاب هم پرداخته شده است.

مزایا و معایب

در این نوشته و نوشته‌های دیگر سایت نبشته عمده مطالب درباره چاپ کتاب و نکات پیرامون آن است، هرچند مطالب مرتبط با چاپ عموماً درباره تمام انواع چاپ صادق است. اولین مزیت چاپ دیجیتال کتاب آزادی عمل سفارش‌دهنده در تعداد نسخه‌های چاپی است. در چاپ دیجیتال، بر خلاف چیزی که در چاپ افست معمول است، افزایش تعداد با کاهش هزینه تمام‌شده یک نسخه رابطه مستقیم ندارد. هزینه تمام‌شده چاپ ده جلد و صد جلد و هزار جلد در نهایت یکسان است. دیگر مزیت این چاپ، امکان ویرایش دوباره و چندباره فایل است. بعد از یک بار چاپ کردن، اگر در حاصل کار خللی مشاهده شد، می‌توان فایل را ویرایش کرد، امری که در چاپ افست ناممکن است. کیفیت چاپِ، اصطلاحاً، تک‌رنگ در چاپ دیجیتال و افست چندان محسوس نیست و به‌سختی بتوان یکی را بر دیگری برتری داد، مگر اینکه یکی از دو دستگاه خیلی به‌روزتر از دیگری باشد.

چاپ دیجیتال جز هزینه بالای تمام‌شده برای هر نسخه، با توجه به اینکه در ایران با دستگاه‌هایی انجام می‌شود که به آفیس مشهورند و اساساً طراحی‌شان برای چاپ کتاب نیست، نقائصی هم دارد.  در این دستگاه‌ها از طریق حرارت‌دهی به کاغذ چرخه چاپ تکمیل می‌شود و در اغلب اوقات بعد از اینکه کاغذ در معرض حرارت قرار می‌گیرد، استحکام ابتدایی خود را تا حدودی از دست می‌دهد.

هزینه‌ها

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، هزینه‌ تمام‌شده چاپ یک جلد کتاب به شیوه افست در مقیاس هزار جلد و بیشتر، پایین‌تر از چاپ دیجیتال است. اما نباید این نکته را از نظر دور داشت که چاپ هزار جلد کتاب در بیشتر اوقات نه به‌صرفه است و نه معقول. گاهی از کتابی که مخاطب محدودی دارد تنها باید ۲۰۰ ـ ۳۰۰ نسخه چاپ کرد. جز این، با رواج هر چه بیشتر بسترهای الکترونیکی و کتاب‌هایی که به ای‌بوک مشهورند و هزینه روبه‌افزایش ملزومات چاپ، ناچار باید به سراغ چاپ دیجیتال رفت.

برای استعلام از هزینه چاپ کتاب به صورت دیجیتال و افست می‌توانید با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.