• م. انقلاب، خ. کارگر جنوبی، ک. مهدی‌زاده، پ. ۲۷، واحد ۱۹ (لطفاً پیش از تشریف‌فرمایی تماس بگیرید.)
لوگوی نبشته
چاپ رایگان کتاب

چاپ رایگان کتاب

تقریباً تمام کسانی که بعد از مدتی قلم زدن پی ناشری برای چاپ اثر خود می‌گردند، ابتدا در اندیشه سرمایه‌گذاری روی اثر خودند. پس از مدتی جست‌وجو به چاپ رایگان کتاب می‌اندیشند و اگر در این دو توفیق نیافتند، تصمیم می‌گیرند هزینه‌ها چاپ کتاب را خودشان متقبل شوند. در مطلب حاضر به هر سه پرداخته شده است.

چاپ رایگان کتاب

سرمایه‌گذاری روی اثر از طرف ناشر

در نوشتهٔ حاضر مراد از سرمایه‌گذاری، پرداخت حق‌التألیف اثر از طرف ناشر به نویسنده است. مبلغ حق‌التألیف بر حسب موضوع و سابقهٔ نویسنده بین ۷ تا ۱۵ درصد پشت جلد است. سرمایه‌گذاری در نشر کتاب نسبت به دو مورد دیگر در سال‌های اخیر، به‌خصوص روی آثارِ نویسندگانِ نوقلم به‌سختی و با وسواس زیادی صورت می‌گیرد.

گاه باید ماه‌ها در صف انتظار بررسی اثر باقی ماند، بدون اینکه تضمینی برای دریافت نتیجه مثبت وجود داشته باشد. ناگفته پیداست که اگر اثری از سوی ناشری برای سرمایه‌گذاری پذیرفته شود، به تمام معطلی‌ها و اضطراب‌های ناشی از این انتظار می‌ارزد.

چاپ رایگان کتاب بدون پرداخت حق‌التألیف

دیگر گزینهٔ پیشِ روی نویسندگان و مترجمان، چاپ رایگان اثر است. در این شیوه، ناشر اثر را با توافق نویسنده و بنا به نیاز بازار، در تیراژی که مقرر می‌شود به چاپ می‌رساند. در بعض موارد ناشر فقط می‌پذیرد که اثر را بدون دریافت هزینه‌ای از نویسنده/ مترجم منتشر کند و درآمد حاصل از فروش اثر متعلق به ناشر است. در شیوهٔ دیگر، بین ناشر و صاحب اثر توافق می‌شود که هر کدام از عواید حاصل از فروش کتاب درصد مشخصی سهم داشته باشند.

مؤسسهٔ چاپ کتاب نبشته از نویسندگان و مترجمانی که در حوزهٔ فرهنگ و ادبیات عامه و تحقیقاتی که پیرامون نگارگری و نسخ خطی و کتب چاپ سنگی صورت گرفته است، برای چاپ رایگانِ کتاب، اثر دریافت می‌کند و پس از بررسی اثر توسط سرویراستاران مجموعه، با توافق صاحبان اثر در تیراژی که بین طرفین مقرر می‌شود آن را به چاپ می‌رساند و از فروش کتاب‌های یادشده برای مترجمان/ نویسندگان، درصدی در نظر می‌گیرد.

چاپ کتاب با سرمایه نویسنده

 اگر  هیچ‌یک از دو مورد یادشده با برنامه‌ای که نویسنده/ مترجمی برای چاپ اثرش دارد هم‌خوان نبود، می‌تواند هزینه چاپ کتاب را خودش متقبل شود. در این باره هم مجموعه نبشته مدعی است در عین حفظ کیفیت اثر و رعایت استانداردهای لازم این کار، بهترین قیمت و مدت‌زمان تحویل را پیشنهاد خواهد داد. در این شیوه، صاحب اثر تمام هزینه‌های چاپ کتاب را به عهده می‌گیرد و همهٔ کتاب‌های منتشرشده به ایشان تحویل داده می‌شود. البته اگر نویسنده‌ای برای پخش و توزیع کتاب به راهنمایی یا کمکی نیاز داشته باشد، متخصصان مجموعهٔ نبشته تمامی اطلاعات و امکانات لازم را در اختیار ایشان قرار خواهد داد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.