• م. انقلاب، خ. کارگر جنوبی، ک. مهدی‌زاده، پ. ۲۷، واحد ۱۹ (لطفاً پیش از تشریف‌فرمایی تماس بگیرید.)
لوگوی نبشته
چاپ افست

چاپ افست

چاپ افست

رایج‌ترین شیوه‌های چاپ کتاب در این روزها و در ایران چاپ افست و چاپ دیجیتال است. در این نوشته به چاپ افست، کاربردها، مزایا و معایب، هزینه‌ها و نکات مرتبط با آن پرداخته‌ایم. نکات مربوط به چاپ دیجیتال را می‌توانید در مطلب دیگر سایت مطالعه کنید.

کاربردهای چاپ افست

به جز چاپ کتاب، بخش عمد‌ه‌ای از چاپ هر چیزی که روی کاغذ و مقوا و گلاسه و در تیراژ بیش از ۱۰۰۰ عدد در ایران چاپ می‌شود، به‌شیوه چاپ افست انجام می‌شود. این چاپ بر مبنای چهاررنگ انجام می‌شود که آن چهار رنگ CMYK (سایان، مژنتا، زرد، مشکی) هستند. تمام رنگ‌های موجود در فایل چاپی از این چهار رنگ تشکیل می‌شوند. بعد از تهیه زینک در لیتوگرافی برای هر کدام از این رنگ‌ها، زینک‌ها بر روی دستگاه نصب می‌شوند و چاپ انجام می‌شود.

صرف داشتن دانش طراحی برای بستن فایلی که قرار است به‌شیوه افست چاپ شود، کافی نیست. علاوه بر مهارت در طراحی، طراح باید با محدودیت‌های برنامه‌های قفل‌شکسته و نارسایی‌های دستگا‌ه‌های موجود در لیتوگرافی آشنا باشد و همچنین به رنگ‌شناسی مختص هر دستگاه تا حدودی آشنا باشد. اگر با این محدودیت‌ها و ویژگی‌ها آشنا نیستید، می‌توانید آن را به تیم نبشته بسپارید.

مزایا و معایب

در این شیوه چاپ به غیر از کیفیت مطلوبی که در رنگ‌ها و وضوح طرح‌ها دارد، سرعت بسیار مطلوبی دارد و همچنین در تیراژ بیش از ۱۰۰۰ سری باتوجه به اینکه یک بار زینک تهیه شده است و با آن می‌توان چندین هزار سری چاپ کرد، تنها به‌دلیل زمانی که به استفاده از دستگاه اضافه می‌شود و همچنین مقدار مرکب مصرفی مقداری به هزینه چاپ اضافه می‌شود که با سرشکن‌ کردن مبلغ نهایی بر تعدادی که چاپ شده هزینه چاپ هر سری بسیار پایین و مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

در چاپ افست پیش از چاپ نهایی باید حتماً نسخه پیش‌چاپ و ماکت تهیه شود و در مندرجات و رنگ‌ها دقت شود، چون یک اشتباه به‌سرعت تکثیر می‌شود و برای جبران هم راهی نیست. گاهی سهل‌انگاری کوچک پیش از چاپ سبب باطله شدن چندین بند کاغذ و گلاسه می‌شود و با توجه به قیمت بالای مواد و مصالح چاپ و کاغذ و گلاسه در این روزها ضرر هنگفتی به بار خواهد آورد.

هزینه

پیش‌تر (تا یکی دو سال پیش) چاپ دیجیتال کتاب تا ۲۰۰ ـ ۳۰۰ نسخه به‌صرفه بود و بیش از این با چاپ ۱۰۰۰ جلد افست برابری می‌کرد. اما در ماه‌های اخیر افزایش قیمت زینک و مرکب چنان شدتی گرفته که حتی درج آنها در این مطلب هم مقدور نیست. برای استعلام هزینه روز چاپ افست با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.