• م. انقلاب، خ. کارگر جنوبی، ک. مهدی‌زاده، پ. ۲۷، واحد ۱۹ (لطفاً پیش از تشریف‌فرمایی تماس بگیرید.)
لوگوی نبشته
صحافی کتاب

صحافی کتاب

تعیین چگونگی صحافی کتاب پیش از چاپ کتاب از عواملی است که اگر به‌دقت انتخاب شود، می‌تواند در فروش یا عدم توفیق کتاب تأثیرگذار باشد. صحافی کتاب انواع مختلفی دارد که در ایران صحافی شومیز، جلد سخت و گالینگور از بیشترین اقبال برخوردار است. در مطلب حاضر این سه نوع مختصراً معرفی شده‌اند تا مخاطب پیش از چاپ کتاب با دقت بیشتری نوع جلد را انتخاب کند.

جلد شومیز (نرم)

جلد شومیز یا نرم (در مقابل سخت) رایج‌ترین نوع صحاافی است. طرحی که برای جلد در نظر گرفته شده، به‌واسطه چاپ دیجیتال یا چاپ افست روی گلاسه غالباً ۲۵۰ یا ۳۰۰ گرم چاپ و پس از سلفون شدن با دستگاه صحافی به صفحات داخلی کتاب چسبانده می‌شود. این نوع صحافی در دسترس‌ترین و ارزان‌ترین نوع صحافی است که این روزها برای بیشتر کتاب‌ها استفاده می‌شود. جز بعض کتب نفیس و کتاب‌هایی که تعداد صفحات زیادی دارند کتابی نیست که نتوان آن را به‌شیوه جلد نرم صحافی کرد و این شیوه تقریباً برای تمام کتاب‌ها کاربرد دارد.

طبعاً به نسبت صحافی جلد سخت یا گالینگور این نوع از مقاومت و عمر کمتری برخوردار است. قوس برداشتن جلد پس از چاپ دیجیتال جلد کتاب از مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد.حرارت دستگا‌ه‌های دیجیتال به بافت‌های گلاسه آسیب می‌زند و آن را از حالت اولیه خارج می‌کند و بعد از صحافی جلد کتاب به‌راحتی خمیده می‌شود و در همان حالت باقی می‌ماند.

جلد سخت

در بین خوانندگان و مشتریان کتاب که با نشر کتاب کمتر سروکار داشته‌اند، جلد سخت و گالینگور غالباً معادل یکدیگر قلمداد می‌شود، درصورتی که در واقع چنین نیست. به به جلدی که با گلاسه معمولاً ۱۳۵ گرم و مقوایی که به مقوای کرجی معروف است، ساخته می‌شود، جلد سخت می‌گویند. در این شیوه جلد کتاب در ابعادی که با ابعاد جلد شویمز متفاوت است طراحی می‌شود و پس از چاپ روی گلاسه ۱۳۵ گرم و سلفون به مقوا چسبیده می‌شود. متن کتاب هم جداگانه دوخته می‌شود و چسب می‌خورد و اصلاحاً ته‌بندی می‌شود تا با کاغذی که به آستربدرقه معروف است و معمولاً ۱۲۰ گرم است به جلد چسبیده شود.

گالینگور

گالینگور پوششی است که از پارچه یا مواد شیمیایی در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف ساخته و به‌صورت رول (شبیه پارچه) فروخته می‌شود. این پوشش را بیشتر روی پایان‌نامه‌ها دیده‌ایم. نوعی که در صحافی پایان‌نامه استفاده می‌شود از نازل‌ترین انواع آن است. واحد فروش و محاسبه قیمت گالینگور متر است و در زمان نوشتن این مطلب (خرداد ۴۰۰) از متری ۱۵ تا بیش از ۱۰۰ هزار تومان در بازار موجود است. جز گالینگورهای مرغوب که به گالینگور هلندی معروف‌اند، کمتر کتابی صرفاً با پوشش گالینگور عرضه می‌شود و برای آن روکشی هم در نظر می‌گیرند. (البته این روکش برای خواننده کتاب غالباً زحمت‌آفرین است.) گالینگور و جلد سخت در شیوه ساخت روش یکسانی دارند و فقط پیش از چسباندن جلد به مغزی (متن کتاب) معمولاً روی جلد سخته شده، یا به صورت دیجیتال یا به‌وسیله کلیشه نام کتاب و نویسنده و … حک می‌شود. گاهی هم صرفاً یک ضرب داغی روی جلد یا عطف حک می‌شود و از ورق طلا استفاده نمی‌شود.

طبعاً استفاده از جلد سخت یا گالینگور برای صحافی کتاب بر جلد شومیز ارجح است، اما با توجه به هزینه‌های روزافزون چاپ کتاب استفاده از این جلدها کمی سخت شده است. اگر اختلاف هزینه صحافی شومیز و جلد سخت و گالینگور نمی‌بود، بهتر بود تمام کتاب‌ها برای ماندگاری و دوام بیشتر صحافی جلد سخت شوند. با این همه ناچار باید کتاب‌هایی با تعداد صفحات زیاد و کتبی که مانند دانشنامه‌ها و … که سالیان زیاد و به کرات استفاده می‌شوند به‌صورت جلد سخت صحافی شوند. برای محاسبه هزینه چاپ کتاب از سایت استفاده کنید و برای جلد سخت تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.