• م. انقلاب، خ. کارگر جنوبی، ک. مهدی‌زاده، پ. ۲۷، واحد ۱۹ (لطفاً پیش از تشریف‌فرمایی تماس بگیرید.)
لوگوی نبشته
صفحه‌بندی کتاب

صفحه‌بندی کتاب

صفحه‌بندی کتاب از موارد مهم در فرایند چاپ کتاب است. به مجموعه تغییراتی که پیش از آماده‌سازی متن کتاب روی آن انجام می‌شود اصلاحاٌ صفحه‌آرایی می‌گویند. این فعالیت‌ها امروزه بیشتر در دو نرم‌افزار ورد و این‌دیزاین انجام می‌شود. در مطلب حاضر سعی شده مختصر توضیحی درباره صفحه‌بندی و هر آنچه برای آماده‌سازی کتاب پیش از چاپ به صورت کتاب نیاز است، ذکر شود.

آماده‌سازی فایل ورد جهت صفحه‌بندی کتاب

فارغ از اینکه کتاب پیش از چاپ در محیط ورد صفحه‌بندی شود یا این‌دیزاین، بهتر است برخی تنظیمات اولیه اعمال شود. جز اینکه صفحه‌بندی نهایی ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود، صاحب اثر پیش از چاپ کتاب با نارسایی‌های احتمالی مواجه می‌شود. می‌دانیم که نرم‌افزار ورد به‌صورت پیش‌فرض هر سند جدید را در قطع آ۴ یا لتر قرار می‌دهد. چنانچه قرار است کتاب در قطع دیگری چاپ بشود، باید ابعاد آن را تغییر داد. در مطب دیگری قطع‌های کتاب معرفی شده‌اند.

پس از آماده‌سازی چه کنیم؟

مراد از آماده‌سازی فایل یا تنظیمات مقدماتی است و یا ایجاد فایل نهایی برای چاپ. در مطالب دیگری در سایت شیوه آماده‌سازی اولیه فایل شرح داده شده است. اگر به نرم‌افزار ورد تسلط دارید، می‌توانید تمام فرایند ذکرشده را خودتان انجام دهید. و پس از محاسبه هزینه چاپ کتاب از همکاران ما بخواهید هزینه صفحه‌آرایی را کسر کنند. فایلی ارسالی شما باید در فرمت پی‌دی‌اف ارسال شود و طبعاً مسئولیت ابعاد و جاگذاری متن و تصاویر با فرستنده فایل است. هرچند کارشناسان ما فایل‌های ارسالی شما را بررسی و نکات و اصلاحات لازم را تذکر خواهند داد.

صفحه‌بندی در محیط‌های ورد و ایندیزاین

اما فایل‌هایی که باید در انتشارات صفحه‌آرایی شوند. این فایل‌ها در دو نرم‌افزار ایندیزان و ورد تنظیم می‌شوند. به‌طور کلی بهتر است تمام فایل‌های متنی در ایندیزاین تنظیم و آماده چاپ شوند. ولی غالباً به دلیل هزینه بیشتری که صفحه‌بندی در محیط ایندیزاین دارد و زمان بیشتری که نیاز دارد، از محیط ورد هم استفاده می‌شود. صفحه‌بندی در محیط ورد محدودیت‌هایی دارد که بهتر است فقط فایل‌هایی که کمتر گرافیکی‌اند و بیشتر شامل متن‌اند در این محیط تنظیم شوند.

چاپ دیجیتال کتاب نقایصی دارد که حاصل کار طراح در ایندیزاین پس از چاپ با کیفیت مطلوب فاصله دارد. غالباً در صفحه‌بندی‌های ایندیزاین، که نمونه‌اش را در تصور ابتدای این متن می‌ بینید، از نقوش و تصاویری استفاده می‌شود که دستگاه سیاه‌وسفید برای چاپ آن چندان مطلوب نیست و چاپ با دستگاه رنگی هم هزینه گزافی دارد. پس بهتر است در تنظیم کتاب‌هایی که قرار است به‌صورت دیجیتال چاپ شود احتیاط کرد. به‌خصوص از قراردادن رنگ‌های تمپلات یا یک‌پارچه در بخش‌های بزرگی از صفحه باید اجتناب کرد.

ما در گروه چاپ و نشر کتاب نبشته مدام در پی بهبود و رشدیم. در طول سالیان با خبره‌ترین متخصصان حوزه چاپ و نشر کتاب در ارتباط بوده‌ایم. نمونه صفحه‌بندی‌ کتاب‌های ما در محیط‌های ایندیزان و ورد در اینستاگرام نبشته قابل مشاهده است. جز این، کارشناسان ما برای مشاوره رایگان در تمام حوزه‌های مرتبط با فرایند چاپ کتاب از طرق مختلف می‌توانند به پرسش‌های شما پاسخ دهند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.