• م. انقلاب، خ. کارگر جنوبی، ک. مهدی‌زاده، پ. ۲۷، واحد ۱۹ (لطفاً پیش از تشریف‌فرمایی تماس بگیرید.)
چاپ کتاب نبشته

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


معرفی منابعی برای نوشتن بهتر و دقیق‌تر

معرفی منابعی برای نوشتن بهتر و دقیق‌تر

در نوشته حاضر که معرفی منابعی برای نوشتن بهتر و دقیق‌تر مد نظر بوده است؛ ابتدا به اهمیت آموختن نگارش و پاراگراف‌بندی پیش از چاپ کتاب اشاره شده، سپس به سابقه آموزش نگارش در مدرسه و دانشگاه پرداخته شده و در انتها منابعی برای نوشتن بهتر و دقیق‌تر معرفی شده است.

 عموم کسانی که مدتی کاملاً ذوقی و ناآموخته دست به قلم می‌برند و مطالبی اعم از دل‌نوشته یا یادداشت می‌نویسند، از طرف دوستان و نزدیکان یا با انگیزه و سائقه شخصی به چاپ کتاب اقدام می‌کننند. از آنجا که در مدرسه و حتی دانشگاه نگارش و نحوه صحیح پاراگراف‌بندی و چارچوب نوشتن آموزش داده نمی‌شود و در مدرسه زنگ‌های انشاء غالباً ساعتی برای پر کردن برنامه بوده و مطلقاً آموزش نوشتن در آن مطرح نبوده و در دانشگاه هم در ساعات واحدهای روش تحقیق جایی برای مطرح کردن نحوه نگارش نبوده است، اگر کسی شخصاً به این امر اهتمام نداشته باشد، حاصل کارش متنی آشفته و بی‌سروته خواهد بود.

اگر کسی در یکی از کلاس‌های سطح متوسط آموزش زبان انگلیسی شرکت کرده باشد، در مهارت نوشتن و نکاتی که معلم مطرح می‌کند با آموزش‌هایی مواجه می‌شود که در آموزش رسمی ایران نظیرش را ندیده است. در آموزش زبان انگلیسی و آموختن مهارت نوشتن، شناخت ساختار پاراگراف و چگونگی منسجم کردن آن و ارتباط بین مطالب و مقدمه و جمع‌بندی به‌روشنی بیان می‌شود.

در فارسی تا همین چند سال پیش برای آموزش نحوه نگارش پاراگراف و ارتباط بین مطالب آن مطلب چندانی یافت نمی‌شد. تا آنجایی که نگارنده به آموزش‌ها و کتاب‌ها مراجعه کرده است، در بخشی از کتاب «نکته‌های ویرایش» اثر علی صلحجو در حد یک پاراگراف به این موضوع اشاره شده است. بعدها در کتاب‌های «البته واضح و مبرهن است که …» اثر ضیاء موحد بخشی از مطلب مورد بحث به‌خوبی و روشنی بیان شد. بهتر و جامع‌تر از آن در کتاب «اصول و روش نگارش داشگاهی» نوشته علی اصغر سلطانی با ذکر مثال‌های متعدد و به این موضوع پرداخته شده است. مطالب همین کتاب بعدها به صورت بسط‌‌یافته‌تر و تفکیک‌شده‌تر در دو کتاب «نگارش دانشگاهی؛ پاراگرف‌نویسی» و «نگارش دانشگاهی؛ مقاله‌نویسی» به‌صورت مفصل و با تمرین‌های کافی ارائه شده است.

با توجه به ضعف سیستم آموزشی ما در آموزش نگارش و پاراگراف‌بندی، پیشنهاد می‌شود پیش از هر اقدامی برای نشر کتاب در هر حوزه‌ای، اعم از کتب ذوقی یا تخصصی، از منابعی که برای نوشتن بهتر و دقیق‌تر معرفی شد یا منابع مشابه استفاده کنید تا نوشته شما نوشته‌ای کاملاً منسجم و یکپارچه باشد و خواننده در خواندن متن شما میان انبوهی از کلماتی که به‌سختی ارتباط منطقی بین آنها قابل ردیابی است سرگردان نشود و کتاب شما در فروش و جلب نظر خوانندگان موفق باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.